Materiály ložního povlečení
Podle materiálu můžeme povlečení rozdělit do těchto skupin:
Bavlněné povlečení
Bavlna je nejprodávanější textilní materiál na trhu. Zákazníci jej vyhledávají kvůli zdravotní nezávadnosti, možnosti praní povlečení na vysoké teploty a prodyšnosti. Využívá se tedy ve velkém i ve zdravotnictví, hotelnictví, při výrobě pracovních oděvů a dětského oblečení. Bavlněné povlečení je vyrobeno ze 100% bavlny, kterou je možné prát na velmi vysoké teploty (až 95 °C) a také žehlit na nejvyšší stupeň. To jsou hodnoty, které bezpečně ničí plísně a bakterie. Sušení materiálu je možné na normální stupeň.
Krepové povlečení
Krepové povlečení je vyrobeno z bavlny se speciální zvlněnou úpravou. Díky ní není nutné povlečení žehlit a vlákno se nekrčí. Další výhodou jeho ošetřování je rychlé schnutí a dlouhá životnost. Materiál je stále nadýchaný a příjemný na dotek. Jelikož jde o čistou bavlnu, je možné prát krepové povlečení na vysoké teploty (až 60 °C). Pokud se rozhodnete krepové povlečení žehlit, zvládá nejvyšší teplotu a při sušení snese normální stupeň.
Damaškové povlečení
S damaškem se nejčastěji setkáváme v ubytovacích zařízeních, ale dostává se i do domácností. Je tomu tak kvůli jeho pevnosti a odolnosti. Jde o nejkvalitnější bavlněnou tkaninu z velmi tenkých česaných nití. Z toho důvodu bavlna snese větší nápor, vyšší teploty praní (až 95 °C) i žehlení (200 °C).
Flanelové povlečení
Flanelové povlečení je pevná a hřejivá bavlněná látka, hustě tkaná, s vyšší gramáží. Je oblíbená zejména v zimních obdobích. Flanel stejně jako jiné bavlněné látky, snese praní při vyšších teplotách (zde se doporučuje teplota do 60 °C), žehlení na nejvyšší teplotu a sušení na normální stupeň.
Saténové povlečení
Satén je taktéž bavlněná látka. Tentokrát se k výrobě použila dlouhovlákenná bavlna. Povrch látky se upravuje leštěním. Materiál působí luxusním dojmem. V zimě hřeje a v létě chladí. I tento materiál zvládá vyšší teploty během praní (až 60 °C), žehlení na druhý stupeň a sušení na normální program.
Mikrovláknové povlečení
Materiál z jemných polyesterových vláken s vysokou hřejivostí. Mirovláknové povlečení je příjemné a hebké na dotek. Doporučujeme jej proto hlavně do zimních měsíců. Oproti jiným syntetickým materiálům má povrchovou úpravu “peach skin”, takže neklouže a hřeje. Jde o antibakteriální materiál vhodný pro alergiky.
Mikrovláknové povlečení se nemačká a dobře se udržuje. Díky své odolnosti je možné jej prát často a tím zůstat i s omezeným vybavením lůžkovinami stále v čisté posteli. Mikrovlákno velmi rychle schne, což znamená, že v případě potřeby můžete povlečení během teplých dní svléci, vyprat a rychle poté znovu použít a povléci jim lůžkoviny.
Mikrovlákno pereme do 40 °C. Sušíme ji na normální program, avšak důrazně se doporučuje látku nežehlit, aby se tkanina nepoškodila.
Mikroplyšové povlečení
Mikroplyš je hebký materiál s výbornými termoregulačními schopnostmi. Využijete jej zejména v zimních měsících. Je vyroben ze 100% polyesteru, a to z nejjemnějších vláken. Během spaní v mikroplyšovém povlečení si budete připadat jako v náruči plyšového medvídka.
Problémem tohoto materiálu je horší schopnost absorpce, proto byste jej neměli používat v přetopených místnostech. Materiál je dobrý i na údržbu. Rychle schne, nekrčí se, nepouští chlupy, ani žmolky. Mikroplyš pereme při teplotě maximálně 40 °C. Nežehlíme jej a v sušičce sušíme na normální program.
Lněné povlečení
Len je jedním z nejdražších přírodních materiálů, a přitom jde o materiál často rustikálního vzhledu. Oblíbený je u lidí, jež žijí v souladu s přírodou. Lněné povlečení je dražší než bavlna. Jeho zvláštností je to, že se častým praním neopotřebovává, nacopak má stále lepší vlastnosti (je měkčí a jemnější).
Len má výborné termoregulační schopnosti, ve lněném povlečení se proto budete cítit velmi příjemně i díky termoregulačním a absorpčním schopnostem lnu, díky kterým materiál odvádí pot, v létě chladí a v zimě hřeje. Díky tomu, že nelapá prach, je vhodný pro alergiky. Stejně jako jiné stoprocentně přírodní materiály je len bezpečný i na kůži a nedráždí.
Len pereme nejvýše na 60 °C (při častém praní na vyšší teploty se může zdrcnout), naruby, ideálně ve lněném pytlíku nebo povlaku. Žehlit můžeme len pouze na střední stupeň, ale doporučuje se nesušit jej v sušičce, nebělit a nepoužívat chemické čištění.